ДУИ и Општина Тетово реагираат на поставениот крст на Попова Шапка

За поставениот 15 метарски крст на имотот на манастирската црква „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка реагираа политички партии и Општина Тетово.

Советничката група на ДУИ одржа прес-конференција и побараа образложение од Општина Тетово за поставувањето на крстот.

-Бараме првиот човек на општината да биде на седницата за да ни се даде образложение како е поставен тој крст таму, изјави Лиридон Диша, општински советник на ДУИ за медиумите на албански јазик.

Општина Тетово испрати соопштение до јавноста во кое вели дека општинските инспектори биле на терен за да ја проверат фактичката состојба и да извршат проценка, според која ќе бидат преземени законски мерки за гарантирање на целосно спроведување на правилата и процедурите.

-Општина Тетово сака да даде појаснување околу поставениот крст на Попова Шапка. Истиот е поставен без соодветна дозвола. Општина Тетово во овој случај ќе ги почитува сите законски процедури, како што тоа го правеше и досега, велат од Општина Тетово.

Од црковниот одбор при манастирската црква Свети Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка информираат дека крстот е поставен како верско обележје и претставува урбана опрема.

-Крстот не е поставен на државен имот. Крстот е поставен на црковно земјиште, како верско обележје и претставува урбана опрема, информира Богосав Божиновски, член на црковниот одбор.

За случајот реагираше и ВМРО-ДПМНЕ.

– Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи итна седница по повод притисоците на институциите предводени од ДУИ и СДСМ насочени кон кршење на Уставот и правото со кое се гарантира слободата на вероисповеста и изразување на верата на Македонците во Тетово. Сметаме дека неовластеното и спротивно на закон присуство на бројни државни институции во црквата Свети Наум Охридски на Попова Шапка е директен притисок насочен кон создавање на тензии помеѓу граѓаните, се вели во соопштението на ОК ВМРО ДПМНЕ Тетово.

Црквата е изградена во 1993 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.