Думата се согласи за формирање на национална гарда

55

Руската Дума денеска го изгласа предлог-законот за формирање на национална гарда. „Против“ предлог-законот се изјаснија комунистите.

Претседателот Владимир Путин пред еден месец најави формирање на национална гарда, а процесот ќе го надгледува неговиот поранешен телохранител Виктор Золотов.

Путин тогаш прецизира дека гардата ќе биде фокусирана на борба против екстремизмот и организираниот криминал, додека дел од критичарите тврдат дека формирањето на гардата е одраз на стравот на Кремљ од евентуални протести поради економската криза.

Комунистот Вјачеслав Тетекин истакна дека формирањето на нациоалана гарда е поврзано со влошувањето на социјалната и економската ситуација во земјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.