Дупка на улица проголта автобус во Кина, шестмина загинати (ФОТО)

41
Најмалку шест лица загинаа, а 16 се повредени откако средe улица во Кина се отворила огромна дупка во која пропадналe автобус и неколкумина пешаци.
Инцидентот се случил синоќа пред болницата во Џининг, главниот град на провинцијата Кингхаи, јави Би-Би-Си.

На снимки од надзорните камери се гледа како минувачи кои чекале на автобуската станица бегаат бидејќи пред нив одеднаш се отворила дупка на улицата. Некои од нив останале за да им помогнат на патниците во автобусот, што, исто така, пропаднал во неа.

Според државните медиуми, периметарот на дупката изнесувал 10 метри. Засега не е познато колку лица биле во автобусот кога дошло до оваа трагична несреќа.

Во последните неколку години во Кина се случија неколку вакви инциденти со смртни последици. Дупките на улиците и патиштата во оваа земја настануваат поради честите и неадекватни градежни работи.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.