Двајца од крадците кои ограбија 1,8 милион денари од банкомат се зад решетки во Шутка

114

Двете лица кои беа осомничени за тешка кражба на банкомат во Гостивар добија притвор од 30 дена од судија на претходна постапка од Основниот суд Гостивар. Од СВР Тетово потврдија дека Н.Р (47) и А.Б.(36) од Арачиново се спроведени во КПУ Затвор Скопје-Скопје.

По нешто повеќе од еден месец истражни дејства, Одделението за внатрешни работи Гостивар ја расчисти тешката кражба која на први минатиот месец беше извршена од банкарски банкомат, поставен во маркет во Гостивар. Вчера до ОЈО Гостивар беше поднесена кривична пријава против пет лица: М.А.(32) и Р.Р.(33) од скопско Долно Свиларе, Н.Р.(47) и А.Б.(36) од скопско Арачиново и против М.К. (24) од Република Албанија.

Н.Р и А.Б. беа лишени од слобода, а Р. Р. издржува притвор за друго кривично дело. Пријавените се сомничат дека со употреба на сила од банкомат

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.