Двајца Руси се обвинети за кибер криминал во САД

11

Во САД денеска е покренато обвинение против двајца Руси во врска со завера за илегално стекнување пари и имот, преку инсталирање софтвери со вируси на ралични компјутери.

Според обвиненеито, Максим Јакубец бил лидер на групата завереници кои биле влеткани во софтверот Бугат и Ботнет, додека неговиот близок соработник Игор Турашов извршувал различни функции поврзани со заверата, која наводно почнала во ноември 2011 година, пренесоа британските медиуми.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.