Двајца тешко ранети по серија напади со нож на Нотинг Хил карневалот

Двајца мажи се пренесени во болница во тешка состојба по серијата напади со нож во близина на крајот на Нотинг Хил карневалот, соопшти лондонската метрополитен полиција.

Полицијата соопшти дека 29-годишен маж е во критична состојба во болница по прободувањето со нож на Ворфилд Роуд во понеделникот, кратко по 21 часот. Друг млад маж, 19-годишник е во тешка, но стабилна состојба во болница, откако бил избоден со нож во Ладброук Гроув нешто пред 20 часот.

Полицијата соопшти дека уште шест мажи, на возраст од 18, 19, 20, 25, 28 и 40 години, се здобиле со неопасни по живот повреди со нож во одделни инциденти во понеделникот вечерта.

Вкупно 275 апсења се изведени во текот на двата дена од карневалот, од кои 165 лица биле уапсени во понеделникот за низа прекршоци, вклучувајќи поседување оружје, напади врз полицајци, поседување дроги и сексуални престапи.

Заменик-помошникот на полицискиот комесар Аде Аделекан, кој ја надгледуваше полициската операција, изјави за медиумите: „Жално е што втора година по ред понеделник вечерта на карневалот е обележана со сериозно насилство“.

„Никој не ја оспорува важноста на карневалот во културниот календар на Лондон и огромното мнозинство од оние што дојдоа ќе имаат позитивно искуство. Сепак, не можеме да ги игнорираме прободувањата, сексуалните напади и нападите врз полицијата на кои бевме сведоци“, рече Аделекан.

Претходно во понеделникот, шарено облечени веселби продефилираа низ улиците на западен Лондон, одбележувајќи ја кулминацијата на карневалот. Илјадници луѓе учествуваа во раскошната парада за возрасни како дел од годишната прослава на културата и историјата на Карибите.

Луѓето се забавуваа на сплавови, придружувани од тапанари и маскирани танцови трупи со пердуви кои танцуваа во ритамот, додека пешаци дефилираа околу нив. Во меѓувреме, слаткиот, зачаден мирис на сушено пилешко се шири низ споредните улици каде озвучувањето свиреше сè, од ретки грув до хаус, самба, реге и ска. Познати личности меѓу кои Лили Ален, Идрис Елба и Ник Гримшо беа меѓу посетителите на овогодинешниот карневал.

Бројките се очекува да покажат дека повеќе од два милиона луѓе излегле на улиците во западен Лондон до крајот на Карневалот, најголемата улична забава во Европа, на која се прославуваат две значајни годишнини.

Воведувањето на звучни системи и бендови пред 50 години го претвори во настан од големи размери, а приклучувањето на Empire Windrush пред 75 години најави масовна имиграција од Карибите.