Двајца Грци добија доживотна за убиство на имигрант

56

Дионисис Лиакопулос и Кристос Стергиопулос од Грција се осудени на доживотна казна затвор поради убиството на 27-годишен работник – Пакистанецот Сахзат Луман во атинскиот кварт Петралона пред една година.

Според пресудата двајцата извршиле убиство во стабилна ментална состојба и нанеле седум убоди со нож на жртвата. Тие заеднички одлучиле да го одземат животот на невин странец. Кој го нанел смртоносниот удар не е важно, важно е дека двајцата сакале да го направат тоа уште од самиот почеток, се наведува во пресудата.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.