Две лица починаа од ебола во Конго, соопшти СЗО

Уште еден пациент со дијагностицирана ебола почина во Демократска Република Конго, неколку дена откако смртоносната болест повторно се појави таму, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Генетското тестирање покажа дека инфекцијата е потврдена минатата недела, нов случај на пренос од заразено животно и дека не е поврзана со последната епидемија, чиј крај беше објавен во декември, објави во понеделникот СЗО на Твитер.

Второто лице кое починало било поврзано со првиот починат пациент, изјави портпаролот на СЗО за Ројтерс.

Првиот пациент, наводно, почнал да покажува симптоми на 5 април, но не побарал лекарска помош повеќе од една недела.

Тој беше примен во центарот за лекување на ебола во Мбандака, главниот град на провинцијата Екватор во Конго, на 21 април, а почина подоцна истиот ден, пренесува британската агенција.

Конго претходно имаше 13 епидемии на ебола, вклучувајќи ја и онаа од 2018 до 2020 година, на истокот на земјата, во која починаа речиси 2.300 луѓе, што е втор најголем број регистрирани случаи во историјата на оваа болест, според Британците. агенција.