Две лица приведени во врска со нападот во Квебек

107
квебек

Приведените се студенти во најстариот универзитет во Канада, „Лавал“, пишува локалниот весник „Солеј“.

Нападот се случи кога вооружени мажи отвориле оган врз верниците, кои се собрале за вечерна молитва во џамија во канадскиот град.

Според очевидците, цитирани од локалните телевизии, двајца маскирани мажи влегле во зграда  околу 19:15 часот по локално време, и отвориле оган, по што избегале.

Радио „Си-Би-Си“ јави дека напаѓачите извикувале „Алах акбар“. Полицијата веднаш дошла на местото на настанот и двајцата напаѓачи биле приведени во околината на џамијата.

Петмина од повредените се во критична состојба, а 12 се со полесни повреди, изјави портпаролката на Универзитетската болница во Квебек.

Канадскиот премиер Џастин Трудо го окарактеризираше нападот како терористички акт.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.