Двојка регрутирана од Киев се обидела да ја крене во воздух пругата на Крим

Уапсени се двајца мажи кои соработувале со украинското воено разузнавање и се обиделе да кренат во воздух пруга на Крим, објави руската безбедносна агенција ФСБ.

Агенцијата соопшти дека лицата се во своите 20-ти години и дека човекот, кој се чини дека е главниот осомничен, е руски државјанин.

Тој бил регрутиран од Киев минатиот октомври преку апликација за пораки, според органите на редот. Неговите првични задачи вклучувале фотографирање на руската противвоздушна одбрана и други локации поврзани со војската, како што се домовите на припадниците на војската. Но, подоцна неговиот управувач му рекол да ја ескалира својата игра.

Во април, тој и неговиот партнер, се обиделе да постават експлозивна направа на железничка линија во близина на селото Октјабрское во источен Крим, веднаш надвор од градот Керч. Тие биле фатени на дело, соопшти ФСБ.

Мажот при истрагата тврдел дека пред да го обезбеди оружјето, неговиот украински „газда“ размислувал за шверц на мало беспилотно летало камиказа на Крим, кое осомничениот потоа би го користел за да ги нападне руските фрлачи на пресретнувачи, но планот пропаднал затоа што „леталото било уништено за време на трансферот“. Сите активности кои наводно ги барале Украинците биле насочени кон Керч.

Кримскиот мост, кој го поврзува полуостровот со регионот Краснодар на исток, минува токму низ градот. Железничката пруга што оди по врската потоа води до Октјабрское.

Уништувањето на рускиот мост е „нешто што навистина го сакаме“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за германските медиуми претходно оваа година.