Џампаоло нов тренер на Милан

168
ANSA/SIMONE ARVEDA

Италијанскиот фудбалски струњак, 51-годишниот Марко Џампаоло и официјалноста нови тренер на италијанскиот гигант Милан.

Откако минатата седмица го раскина договорот со Сампдорија, Џампаоло со „Розонерите“ потпиша договор за наредните две сезони, со опција да ја продолжат соработката уште една година.

Искусниот тренер во акриерата водеше само италијански екипи, но кои не се во вровот на фудбалот на Апенините: Асколи, Калјари, Сиена, Катанија, Чезена, Брепа, Кремонезе, Емполи и Самдпори.

Џампаоло на клупата на Милан ќе го населди Џенаро Гатузо под чиешто водство екипата од „Сан Сиро“ го освои петтото место, што не можеше да ги задоволи амбициите на навивачите и раководството.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.