Спорт

Преглед на натпреварите во НБА лигата Џејмс со кош во последата секунда од продолжението за победа на Кавалирс

Џејмс со кош во последата секунда од продолжението за победа на Кавалирс

Најнеизвесниот натпревар во НБА лигата ноќта кон четвртокот беше одигран меѓу Кливленд Кавалирс и Минесота Тимбервулфс, а славеа домашните со 140:138 по продолженијата благодарејќи на кошот на Леброн Џејмс во последната секунда.

Неколку секунди откако Џејмс го блокираше шутот на Џими Батлер кој можеше да ѝ донесе победа на Минесота, го дочека додавањето на Џеф Грин, си направи малку простор и преку Батлер го погоди кошот со кој му ја донесе победата на Кливленд а со којашто е запрена низата од осум порази. За Кавалирс ова е само седмата победа во последните 20 натпревари.

Џејмс мечот го заврши со 37 погодоци, 15 асистенции и 10 скокови. Џеј Ар Смит додаде 20 кошеви, а Ајзеа Томас 13 поени со 7 асистенции. Батлер за Минесота уфрли 35 кошеви, а Карл-Ентони Таунс додаде 30 поени.

Феникс Санс доживеаја висок пораз на домашен терен, ги прегазија Сан Антонио Спарс со 129:81. Санс со овој пораз го изедначија највисокиот пораз во историјата на клубот. Последен пат со 48 поени разлика загубија ланскиот 18-ти октомври од Портланд Трејл Блејзаерс.

Најдобар стрелец на Санс беше Алекс Лин кој дуелот го заврши со 14 кошеви, а Џош Џексон додаде 13 поени. Спарс ги предводеше Лемаркус Олдриџ со 23 погодоци и 13 скокови, а Пети Милс додаде 18 поени. Дени Грин постигна 17 кошеви од кои три „тројки“ за водството на Спарс од 25:5 на помалку од десет минути по почетокот на мечот.

Спарс ги натскокаа Феникс со 62:44 и го ограничија на 34 отсто шут од игра, додека самите имаа 49,5 отсто шут од игра, вклучително и 50 отсто реализирани „тројки“, односно 16 од 32 шута. „Тројката“ на Милс во последната минута од третата четвртина ги доведе Спарс во водствот од 97:50 а по првите неколку минути од последната четврина Сан Антонио водеа со 100:50.
Во другите синоќешни средби во НБА беа постигнати следните резултати: Мајами Хит – Хјустон Рокетс 101:109, Детроит Пистонс – Бруклин Нетс 115:106 и Мемфис Гризлис – Јута Џез 88:92.

 

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Атланска дивизија

1. Бостон 39-16
2. Торонто 37-16
3. Филаделфија 26-25
4. Њујорк 23-32
5. Бруклин 19-37

 

Централна дивизија

1. Кливленд 31-22
2. Милвоки 30-23
3. Индијана 30-25
4. Детроит 27-26
5. Чикаго 18-35

 

Југоисточна дивизија

1. Вашингтон 31-23
2. Мајами 29-26
3. Шарлот 23-30
4. Орландо 17-36
5. Атланта 17-37

 

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Северозападна дивизија

1. Минесота 34-23
2. Оклахома Сити 31-24
3. Денвер 29-25
4. Портланд 29-25
5. Јута 26-28

Пацифичка дивизија

1. Голден Стејт 41-13
2. ЛА Клиперс 27-25
3. ЛА Лејкерс 22-31
4. Феникс 18-38
5. Сакраменто 17-36

 

Југозападна дивизија

1. Хјустон 40-13
2. Сан Антонио 35-21
3. Њу Орлеанс 28-25
4. Мемфис 18-36
5. Далас 17-37