Ќе ја преземе ли Сириза -„човекот од Мајами“ Стефанос Каселакис?

Бизнисменот Стефанос Каселакис (35) кој живее во Флорида ја испреврте политичката битка за лидер на Сириза. Поради него партијата за неколку дена доби илјадници нови членови

Стефанос Каселакис, 35-годишен бизнисмен, најновиот актер во трката за раководство на главната грчка опозициска левичарска партија Сириза, победи во првиот круг од внатрешните избори во неделата, добивајќи 45 отсто од гласовите. Клучниот втор круг треба да се одржи следната недела во услови на навидум „идеолошка војна“ во партијата, која се очекува да ескалира.

Масовното учество на изборите во Сириза беше протолкувано како „олеснување“ за главната опозиција по тешкиот пораз на последните избори во јули кога владејачката партија Нова демократија триумфираше со 41 отсто од гласовите.

На изборите учествуваа повеќе од 145.000 луѓе, а се проценува дека околу 40.000 биле нови членови.

„Направен е првиот чекор за земјата наскоро да има прогресивна влада“, изјави Каселакис по објавувањето на резултатите.

Каселакис, грчки државјанин кој живее во Мајами, САД, е рангиран на прво место со 45%, а потоа следи Ефи Ахциоглу со 36,2%, Еуклид Цакалотос (8,78%), Никос Папас (8,7%) и Стефанос Цумакас (1,3%).

Исходот во вториот круг многу ќе зависи од тоа кој кандидат ќе го поддржат другите натпреварувачи.

Во својата прва изјава откако тој поднесе оставка минатиот јули, поранешниот лидер на Сириза и премиер Алексис Ципрас коментира дека масовното учество покажува дека „некои побрзаа да ја прогласат Сириза за отсутна […] Ние ќе бидеме тука“.

Каселакис влезе во трката во последен момент и преку добро организирана кампања на социјалните мрежи, за само еден викенд успеа сите за зборуваат за него во градот.

Неколку грчки медиуми објавија дека потенцијалната победа на Каселакис може да доведе до поделба на Сириза, имајќи предвид дека неколку традиционални левичарски фигури го сметаат за „туѓо тело“ во партијата.

Критичарите сугерираат и дека фактот што тој не е пратеник во грчкиот парламент може да претставува пречка во борбата против владејачката Нова демократија.

Тие, исто така, го критикуваат дека е нешто „непознато“ во грчката политика, имајќи предвид дека неговото единствено искуство е политиката на САД. Каселакис волонтираше во персоналот на тогашниот сенатор Џо Бајден за претседателските избори во 2008 година.

Меѓутоа, за други, Каселакис го претставува „новиот“ елемент што модерната Сириза ѝ треба повторно да застане на нозе и да се соочи со владејачката конзервативна партија Нова демократија.

Сепак, неговиот либерален профил не остана незабележан од владата, имајќи предвид дека во моментов, само премиерот Киријакос Мицотакис го освои „либералниот“ простор на политичкиот спектар на Грција.

Познати личности од Сириза нагласија дека со Каселакис, левичарската партија ќе допре до пошироката публика, не само до строгиот традиционален левичарски електорат.

Неговото учество на изборите се проценува дека привлекло илјадници нови членови.

Тврдењето за раскинување на врските со традиционалната левица на „назадното размислување“ беше искажано за време на мандатот на поранешниот лидер Ципрас, а многумина го притиснаа да ја „модернизира“ партијата.

Сириза е поврзана со европската левица; Сепак, Ципрас порано учествуваше како набљудувач на состаноците на европските социјалисти, чиј официјален член е Пасок.

Политичкиот флерт меѓу Ципрас и социјалистите од ЕУ траеше со години, а социјалистичките политичари како португалскиот премиер Антонио Коста отворено го поддржуваа.

Критичарите сугерираат дека резултатот следната недела се очекува да ја одреди, во голема мера, политичката ориентација на партијата.