Ќе биде ли дебакл Светското во фудбал во Катар? Дански новинар во проблем со катарските власти

Врховниот комитет на Катар побрза да и се извини на данската телевизија ТВ2, откако на еден од нивните новинари му се закануваа безбедносните служби додека се известуваше во живо, јавува Меилонлајн.

Известувајќи од Катар неколку дена пред отворањето на Светското првенство на ФИФА, репортерот на ТВ2, Расмус Тантолд, зборуваше како дел од преносот во живо, кога му пријдоа безбедносните службеници кои се појавија на кабриолет за голф.

Брзо стана очигледно дека не е добредојден за снимање и брзо му се заканија дека ќе му ја скршат и уништат камерата.

Клипот, кој стана вирален на социјалните мрежи, покажа дека Тантолд се префрла на англиски за да побара појаснување за тоа каде, наводно, погрешно ги разбира правилата за снимање во Катар.

„Го поканивте целиот свет овде. Зошто не можеме да снимаме? Тоа е јавно место“, рече тој.

Тој брзо ја претстави својата акредитација за печатот на својот телефон, потврдувајќи ги нивните дозволи за снимање, но додека еден човек се бори со објективот на камерата, обезбедувањето тврди дека камерата ќе биде уништена ако не престанат да снимаат.

Данците ја покажуваат својата акредитација за печатот и велат дека имаат дозвола да снимаат. Потоа обезбедувањето се надоврзува со закана. Ако не престанат да снимаат, ќе ја уништат камерата.

„Можете да ја скршите камерата“, додаде тој. „Сакаш да ја скршиш? Само напред. Ни се закануваш со кршење на камерата“.

Говорејќи од Катар за норвешкиот медиум НРК, Тантолд потврди дека оттогаш му било побарано извинување од делегатите во Катар, но фактот дека бил запрен за време на пренос во живо предизвикува голем број загрижености за него.

„Мислам дека пораката од врвот во Катар не стигна до сите чувари“, беше цитиран тој.

„Затоа, може да се тврди дека има некои кои погрешно ја разбрале ситуацијата, но во исто време тоа кажува многу за тоа како е во Катар. Таму може да бидете нападнати и загрозени кога известувате како слободен медиум“.

„Ова не е слободна и демократска земја“, додаде тој. „Моето искуство по посетата на 110 земји во светот е: Колку повеќе треба да се криете, толку е потешко да се јавите од таму“.

Катар беше силно критикуван и под лупа поради кршењето на човековите права и неговите ставови кон ЛГБТК+ заедницата откако му беа доделени правата за Светското првенство во 2022 година пред 12 години.

Исто така, не е првпат новинарите да имаат проблеми во обидот слободно и отворено да известуваат во Катар.

Норвешкиот медиум НРК имаше свои проблеми кога известуваше од Катар минатата година.

Двајца од нивните новинари, Халвор Екеланд и Локман Горбани, беа уапсени и потоа беа затворени во Катар поради тврдењата дека двајцата снимале на приватно земјиште.

Тие беа задржани околу 30 часа пред да бидат ослободени и вратени во Норвешка.

Уште во ноември минатата година, норвешкиот премиер Јонас Гар Шторе го опиша третманот на новинарите во заливската држава како „неприфатлив“.

„Слободниот печат е клучен за функционална демократија“, додаде тој.

Се чини дека сè уште има проблеми за новинарите на само неколку дена од почетокот на турнирот.

Врховниот комитет на Катар подоцна се извини откако клипот стана вирален на социјалните мрежи

Американскиот писател Грант Вол имаше свој судир со персоналот на обезбедувањето, на кој му беше кажано да ја избрише фотографијата што ја направил во медиумскиот центар.

Детали за приказната на својот профил на Твитер, Вал напиша: „Денеска го фотографирав слоганот на Светското првенство во Катар на ѕидот на медиумскиот центар – и пријде еден чувар и побара да го избришам од мојот телефон. Така ли ќе функционира ова Светско првенство?“

Му било кажано дека „слика не е дозволена“ пред да протестира дека едноставно фотографира.

„Ве молиме избришете ја, господине“, дојде одговорот.

Светското првенство започнува во недела кога домаќинот Катар ќе се соочи со Еквадор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.