Еден ученик убиен, седум лица се ранети во пукање во училиште во Денвер

115

Еден ученик е убиен, а уште седум други се убиени во пукањето во училиште во близина на Денвер, во американската сојузна држава Колорадо, а двајцата напаѓачи се одведени во притвор.

Пукањето се случило во училиштето за наука и технологија  STEM во општината Хајленд Ранч. 40-ина километри јужно од Денвер, и тоа малку пред 14 часот по локално време. Во оваа институција има повеќе од 1.800 ученици до дванаесеттиот степен. Повеќе од 500 од нив се во основното образование, а пукањето се случило во делот каде учеле средношколци.

Заменичката на шерифот на округот Даглас, Холи Николсон-Клут истака дека најмалку осум лица се хоспитализирани. Според неа двајцата осомничени се притворени, а полициските службеници трагаат по можен трет напаѓач.

Очевидец за локалното радио КОА изјавул дека две лица провалилте во училницата на неговиот син и отвориле оган, ранувајќи притоа двајца ученици. Гувернерот на Колорадо.

Ова насилство в Колорадо се случува сам една седмица откако 22-годишен напаѓач отвори оган во кампусот Шарлот на Универзитетот Северна Каролина, убивајќи пртоа две лица и ранувајќи четворица.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.