Еден ужас не оправдува друг, вели Борел

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, ги повика Израелците да не бидат „потрошени од бес“ поради смртоносниот напад на Хамас на 7 октомври, тврдејќи дека еден чин на насилство не може да оправда друг чин.

Говорејќи за време на неговата прва посета на Израел по избивањето на војната меѓу Израел и палестинските милитанти минатиот месец, Борел изрази солидарност со еврејската држава, но ги повика израелските сили да користат воздржаност во нивната операција за уништување на Хамас во Газа.

„Го разбирам вашиот бес, но дозволете ми да ве замолам да не ве обзема бес“, рече тој, додавајќи: „Недалеку од тука е Газа. Еден ужас не оправдува друг“.

По пристигнувањето во Израел во четвртокот, Борел го посети кибуцот Беери, каде што локалните жители беа масакрирани од Хамас за време на неговиот напад минатиот месец. Израелските власти велат дека милитантната група убила 130 жители на заедницата на 7 октомври.

„Знам што значи кибуц за Израелците“, продолжи функционерот на ЕУ, осврнувајќи се на своето време додека живеел во кибуц, што е еден вид земјоделска заедница, во 1960-тите.

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен, кој отпатува во Беери со Борел, го повтори ставот на неговата влада дека Хамас на крајот ја сноси целата одговорност не само за израелските жртви, туку и за Палестинците убиени во одмаздничките напади на Израел врз Газа.

„Постои само еден одговорен за ова злосторство, за масакрот на седми октомври, за светот што започна потоа, а исто така и за страдањата на луѓето во Газа – тоа е Хамас, кој е спонзориран од Иран“, рече Коен.

Борел, исто така, вети дека ќе разговара за маките на Палестинците на претстојната средба со емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад ал-Тани, како дел од четиридневната посета на државите од Блискиот Исток што треба да заврши следниот понеделник. Доха одржува блиски врски со политичкото раководство на Хамас и работеше на ослободување на заложниците земени од вооружената група.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.