Единствено решение за Македонија е заминување на оваа власт

851

Имаме држава во која рушењето е главна активност, ништо ново не доградија од претходно, ниту пак нешто ново почнаа да градат. Главниот проблем е што не прават ништо. Не работат. Сликата за Македонија не е розева како што изгледа од удобните фотељи во зградата на „Илинденска“, туку вистинската слика е на терен, меѓу граѓаните кои го живеат секојдневието, истите тие кои владата за само 2 месеци ги задолжи за нови 455 милиони евра или секое домаќинство по нови 1.000 евра, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за НетПрес.

Тој се осврнува на повеќе прашања меѓу кои и контроверзниот закон за јазици за кој вели дека е егзибиција на владата која создава создава поделено општество и слабеење на државата „преку креирање на тензии и дефокусирање на енергијата“.

Во однос на спорот за името Мицкоски смета дека „особено загрижува што непосакувани чекори и тензии како законот за јазици, дополнително ги намалуваат перформансите на државата“ во однос на позициите на Македонија.

На крајот тој најавува дека решението е оваа влада да падне и тоа што побрзо за штетата да биде помала. Мицковски вели дека, пролетва, ВМРО-ДПМНЕ излегува на улица на масовни демонстрации со поставувања на барања по кои оваа непособна влада мора да си оди…

Целосното интервју прочитајте го тука.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.