Едногодишно дете од Кавадарци заразено со ковид-19

Единаесет нови случаи на Ковид-19 се регистрирани денеска во Кавадарци, а помеѓу нив е и дете на возраст од една година, кое според Центар за јавно здравје Кавадарци, не одело во градинка, дознава Фокус.

Највозрасниот пациент од новозаразените има 61 година.

-Еден маж е хоспитализиран на приватна клиника во Скопје, а имаме и почината жена на возраст од 65 години. Таа била хопситализирана на Ковид-19 одделението во кавадаречката болница, и починала на пат кон болницата во Скопје. Покрај тоа што била позитивна на вирусот, имала и други заболувања – велат од центарот.

Во Кавадарци бројот на активни случаи се искачи на 183, а во Неготино активни се 62 случаи на вирусот.

Капацитетот е 23 легла, а се размислува и за негово проширување, во зависност од текот на состојбата со ширењето на вирусот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.