Едномесечен притвор за десет осомничени лица, тројца пратеници останаа без имунитет во афера „ЈАНАФ“ во Хрватска

31

Истражен судија во загрепскиот Жупански суд одреди едномесечен притвор за десетте осомничени лица во аферата „ЈАНАФ“ поради опасност од влијание врз сведоците.

Управа за сузбивање на корупција и криминал (УСКОК) побара притвор за 10 од 13 осомничени во предметот, меѓу кои се и градоначалниците на Нова Горица и на Нова Градишка, Дражен Баришиќ (ХДЗ) и Винко Гргиќ (СДП), на кои вчера, по апсењето, им беше одземен пратеничкиот имунитет, како и на Дарко Пуљашиќ (ХДЗ).

Првпат во Хрватска во еден ден е укинат имунитет на тројца пратеници.

УСКОК почна истрага против директорот на компанијата „ЈАНАФ“, Драган Ковачевиќ и уште десетмина осомничени за проневера со тендери. Ковачевиќ е на чело на државната компанија „ЈАНАФ“ која доставува сурова нафта преку цевководи од 2012 година.

Приведените лица се товарат за фаворизирање на фирми во распределбата на милионски бизниси, додека Ковачевиќ е осомничен и за примање мито.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.