Ефектите од коронавирусот ќе се чувствуваат со децении

319

Светската пандемија на коронавирусот е вид катастрофа чиишто ефекти ќе траат долго во иднината, изјави во петокот директорот на Светската здравствена организација (СЗО – WHO), Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Пандемијата е здравствена криза која се случува еднаш во стотина години, а влијанијата ќе траат со децении“, изјави Тедрос на состанокот на Комитетот за вонредни ситуации при СЗО, според наводите кои ги објави организациите.

Пандемијата, откако се појави во кинескиот град Вухан кон крајот на декември минатата 2019 година, усмрти досега повеќе од 670.000 луѓе, а новиот сој коронавирус е потврден кај над 17 милиони луѓе.

САД, Бразил, Мексико и Велика Британија изминатите седмици особено се тешко погодени во пандемијата на коронавирусот, а нивните влади се борат да најдат ефикасен одговор.

Светската економија, пак, е подгоден поради ограничувањата воведен во услови на карантинот за да се сузбие заразата, а многи регионо во светот веќе се справуваат со вториот бран.

Во меѓувреме повеќе од 150 фармацевстски компании работата на вакцината против вирусот SARS-CoV-2, иако првата примена не може да се очекува пред почетокот од следната година, минатата седмица предупреди СЗО.

„Иако знаењата за новиот вирус напредуваа, многи прашање останаа неодговортени, а населениот остана ранливо. Претходните резулати на серолошките истражувања ја одразуваат конзистентната слика: повеќето од светската популација останува подложна на вирусот, дури и во областите тешко погодени од заразата“, рече Тедрос.

„Многу земји кои веруваа дека најлошото минало, сега повторно се соочува со нови ширења на заразата. Некои земји кои изминатите седмици беа полесно погодени, сега бележат раст на бројот на заразените и смртните случаи“, истакна челникот на СЗО.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.