Египет: Убиени пет полицајци

107

Маскирани напаѓачи утрово од огнено оружје убиле петмина полицајци на една контролна точка во јужниот дел на Египет, соопштиле египетските власти.

Нападот, во кој се ранети двајца полицајци, се случил рано утрово кога напаѓачите отвориле оган од мотоцикл во движење.

Во Египет во периодот по симнување од власт на исламистичкиот претседател Мохамед Морси, во јули минатата година, значајно се зголеми бројот на напади од возила во движење на полицајците и војниците.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.