Египет: Во ракетен напад загинале 8 лица

38

Најмалку осум лица загинаа, а 24 се ранети откако милитантни бунтовници извршија рекетен напад врз воен пункт во египетскиот град Ел Ариш во севернот дел на Синајскиот Полуостров, соопштија безбедносни извори.

Воениот пункт не бил погоден во нападот.

Во минофрлачкиот напад се убиени еден египетски војник и седуммина цивили, кои живееле во станбена зграда во близина на пунктот. Меѓу убиените се и две деца.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.