ЕХФ го откажа мечот Мешков Брест – Вардар

36

Воената ситуација во Украина влијае на натпреварите на Вардар во Лигата на шампионите. Клубот доби официјален допис од Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кој е информиран дека гостувањето во Брест, кое беше предвидено за 2 март е откажано.

„Натпреварот од 13 коло од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите меѓу Мешков Брест и Вардар планиран за 2 март 2022 година нема да се одигра. Вардар 1961 требаше во вторник да патува за Брест, Белорусија на средба од ЛШ, но истиот нема да се одигра. Европската ракометна федерација ги извести клубовите дека ‘сегашната ситуација и развојот во овие денови не го прават остварливо овој натпревар да се игра според планираното. Во процедура усогласена со претходните одлуки за натпреварите во наредната недела и со цел да се заштитат сите инволвирани страни и да се обезбеди интегритетот на натпреварувањето, ЕХФ дојде до заклучок да го откаже натпреварот’. За следните чекори во врска со овој натпревар ЕХФ ќе има информација во следниот период“, се вели во информацијата упатена на клубот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.