Еибар на гости го надигра Бетис

23

Во последниот дуел од 11-то коло на шпанската Примера, Еибар како гостин во Севилја со 2:0 славеше над Бетис.

Еибар потполно го надигра Берис, а гостите освен погодоците на Јошинори Муто во 49 и Естебан Бургос од пенал во 54 минута, имаа уште еден неареализиран пенал во 89 минута и два поништена гола по интервенција на ВАР-системот.

Еибар сега со 13 бодови се искачи до 12-то место, додека Бетис со бод помалку е на 15-то место.

На табелата води Реал Сосиедад со 24 бодови од 11 натпревари, а го следи Атлетико Мадрид со бод помалку но од 9 одиграни кола. Вилјареал кој ги има комплетирано сите досегашни кола е третопласиран со 20 бодови. Реал Мадрид од 10 натпревари има 17 бодови и е четврти, а Барселона по ова коло дојде до седмата позиција на табелата со 14 бодови, но од девет кола.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.