ЕК преговорa со шеста фармацевтска компанија за вакцина против Ковид-19

26

Европската Комисија соопшти денес дека портфолиото за вакцини е комплетирано по заклучувањето на преговори со фирмата БиоНТех-Фајзер, јави дописничката на МИА од Брисел.

Договорот со оваа компанија доаѓа по пет други со следните фармацевтски компании: Санофи-ГСК, Џонсон и Џонсон, Кјур Вак, Модерна и Астра Зенека.

За Европската Комисија склучувањето договори со повеќе компании овозможува разновидност и конкурентност во трката по вакцина против коронавирусот.

-Можниот договор со БиоНТех-Фајзер би им овозможил на сите ЕУ земји членки да ја купат вакцината како и да се донира на земји со низок или среден приход или да се пренасочи кон европски земји, соопшти Европската Комисија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.