Експерти на МААЕ ќе бидат присутни во сите нуклеарни постројки во Украина

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) го проширува своето присуство во Украина, со свои експерти кои ќе бидат распоредени во сите нуклеарни централи во земјата, објави шефот на нуклеарната чувар на ОН, Рафаел Гроси.

МААЕ испраќа повеќе персонал во Украина „за да помогне да се спречи нуклеарна несреќа за време на тековниот конфликт“ меѓу Москва и Киев, напиша Гроси во понеделникот на Твитер.

Официјалниот претставник, кој моментално е во посета на Украина, рече дека е горд што ја води мисијата во која ќе бидат „распоредени експерти во сите нуклеарни централи на земјата за да обезбеди помош во нуклеарната безбедност и безбедноста“.

На барање на властите во Киев, тимови од два члена ќе бидат стационирани во нуклеарните централи Ровно и Хмелницки, како и на локацијата во Чернобил, каде што се случи најголемата нуклеарна катастрофа во светот во 1986 година, соопшти МААЕ минатата недела.

Се очекува Гроси лично да ги започне мисиите во Ровно и Чернобил, а исто така ќе има разговори со највисоките украински претставници во Киев како дел од неговата посета, се додава.

МААЕ веќе има присутни експерти во нуклеарната централа Запорожје во истоимениот регион, која есента стана дел од руската држава, заедно со регионот Керсон и Народните републики Доњецк и Луганск.

Тимот пристигна во најголемата европска нуклеарна централа во септември, поради тврдењата на Москва дека Украина ризикувала нуклеарна катастрофа со континуираното гранатирање на објектот. Киев ги отфрли тие обвинувања, тврдејќи дека Русите ја претвориле станицата во воена база и самите пукале во неа за да ја префрлат вината на украинските сили.

МААЕ не најде тежок руски воен хардвер на лице место и ја потврди штетата на нуклеарната централа Запорожје, но не сакаше да ја именува страната одговорна за нападите кои сè уште често се случуваат.

Во ноември, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, побара од МААЕ да почне да се однесува како „авторитативно и независно меѓународно тело“ и „јасно и недвосмислено“ да ги идентификува виновниците за гранатирањето. Таа, исто така, го обвини Западот што и дал на Украина „бланко чек“ за да продолжи со своите „непромислени“ напади врз нуклеарната централа.

Гроси, кој разговараше со Русија и Украина за воспоставување безбедна зона околу комплексот, минатата недела рече дека дискусиите „постигнуваат напредок, иако не толку брзо како што треба“.

Шефот на МААЕ инсистира дека повлекувањето на руските трупи од локацијата е клучно за воспоставување на безбедносната зона, но Захарова на почетокот на декември рече дека „не може да се зборува за ова“ бидејќи регионот Запорожје сега е руска територија.

Шефот на рускиот началник на Генералштабот, Валериј Герасимов, минатиот месец го обвини Киев за „нуклеарен тероризам“ затоа што ја гаѓал централата, велејќи дека објектот е безбеден само поради присуството на руски војници таму.