Експлозија на цистерна, загинати 73 лица

57
цистерна

Цистерната превезувала гориво од пристанишниот град Беира кон Малави и се превртела при судир.

Во соопштението на Владата на Мозамбик, се наведува дека луѓето се обидувале да наточат горивото од превртената цистерна, а при тоа топлината ја предизвикала експлозијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.