Елена Рибакина го освои Вимблдон

Елена Рибакина, руската тенисерка која настапува под казахстанското знаме, го освои овогодинешниот Вимблдон во женска конкуренција.

Таа во финалето ја совлада Онс Жабер со 3:6, 6:2 и 6:2.

Моментално 23. тенисерка во светот по пресврт успеа да стигне до победа и до својот прв Грен слем трофеј.

Вака оваа 23-годишна тенисерка стигна до својот прв Грен слем трофеј во кариерата.

Рибакина денеска беше нешто поприсебна во клучните моменти од мечот, особено на брејк топките бидејќи спаси дури 9 од 11 со кои се соочи, за разлика од Жабер кој не беше толку успешен и дури загуби 4 гема на свој сервис. Видовме многу грешки и од двете тенисерки, што е нормално за финале, а на крајот Рибакина сосема заслужено стигна до својот прв Грен слем трофеј.

Ова е и голем удар за организаторите на Вимблдон, кои забранија учество за сите руски и белоруски тенисери, поради што турнирот беше санкциониран од АТП, а руската тенисерка одлучи да игра под знамето на Казахстан само за да настапи на годинешното издание на Вимблдон.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.