Елиминиран Александар Зверев на Австралија опен

55

Рафаел Надал се пласира меѓу најдобрите осум тенисери на Австралија Опен, откако со 3:0 во сетови беше подобар од Адријан Манарино од Франција.

За Надал ова е 14-то учество во четвртфиналето на Гренд слемот во Мелбурн.

Негов следен ривал ќе биде Денис Шаповалов кој успеа со 3:0 о сетови да го елиминира третиот носител Александер Зверев и тоа со 6:3, 7:6(5) и 6:2 по сетови.

Канадскиот тенисер за прв пат ќе игра во четвртфиналето на Австралија опен.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.