Елиот во Ливерпул уште пет години

Ливерпул најави продолжување на договорот со играчот од средниот ред Харви Елиот за една година.

Новиот договор со 19-годишниот Англичанец ќе важи до крајот на јуни 2027 година. Претходниот договор беше пресметан до крајот на јуни 2026 година.

– Убаво е да се знае дека ќе бидам во ваков клуб уште многу години. Јас сум навивач на Ливерпул од дете, што го прави уште попријатно. Ништо на светот не може да ме направи посреќен, изјави Елиот на официјалната веб-страница на „Црвените“.

Елиот се пресели во Ливерпул во јули 2019 година. Минатата сезона постигна еден гол и една асистенција на 12 натпревари за тимот.

Во новата сезона, фудбалерот забележа настап на две средби.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.