Јемен се приклучува кон конфликтот Израел-Газа

Владата на Хутите во Сана во соопшти дека лансирала беспилотни летала и проектили против Израел како поддршка на палестинската кауза и дека ќе продолжи да го прави тоа. Најмалку еден проектил прелета над Саудиска Арабија, ставајќи ја воздушната одбрана на кралството во состојба на готовност.

„Нашите вооружени сили лансираа голема серија балистички и крстаречки ракети и голем број беспилотни летала на различни цели на израелскиот непријател на окупираните територии“, изјави бригадниот генерал Јахја Сари, портпарол на јеменските вооружени сили.

Лансирањето во вторник беше „трета операција за поддршка на нашите угнетени браќа во Палестина“, рече Сари, додавајќи дека војската на Хутите „ќе продолжи да изведува напади со проектили и беспилотни летала додека не престане израелската агресија“

„Позицијата на нашиот јеменски народ кон палестинското прашање е цврста и принципиелна. Палестинскиот народ има целосно право на самоодбрана во остварување на своите целосни легитимни права“, додаде Сари.

Ефектот од нападот со проектили и беспилотни летала во вторникот беше непознат. Најмалку еден проектил се урна во пустините на Јордан, без да предизвика штета или жртви.

Меѓутоа, за првпат ракетите прелетаа над Саудиска Арабија, што предизвика кралството да ја активира воздушната одбрана. Кралството се бори против Хутите од 2015 година, обвинувајќи ја шиитската заедница дека се ирански полномошници. Двете страни изгледаа подготвени да склучат мир оваа пролет, по договорот меѓу Ријад и Техеран со посредство на Кина.

Претходно овој месец, американската морнарица тврдеше дека нејзините бродови собориле неколку проектили или беспилотни летала испукани кон Израел над Црвеното Море. Меѓутоа, Пентагон не му ги припиша директно на Јемен.