Ентони Блинкен е новиот државен секретар на САД

46

Сенатот во вторникот го потврди Ентони Блинкен како прв американски дипломат, со задача да ја спроведе определбата на претседателот Џо Бајден да ја поништи доктрината на администрацијата Трамп „Прво Америка“ што ги ослабна меѓународните сојузи.

Сенаторите гласаа со 78-22 за да го одобрат Блинкен, долгогодишен доверлив човек на Бајден, за 71. државен секретар на земјата, наследник на Мајк Помпео. Позицијата е највисока позиција во Кабинетот, а секретарот е четврти во редоследот на претседателското наследство.

Блинкен, 58, служеше како заменик-државен секретар и заменик-советник за национална безбедност за време на администрацијата на Обама. Тој вети дека ќе биде водечка сила во обидот на администрацијата да ги преформулира односите на САД со остатокот од светот по четири години во кои претседателот Доналд Трамп ги доведе во прашање долгогодишните сојузи. Според официјалните лица на Стејт департментот, тој се очекува да започне со работа во среда, по заклетвата.

Бликен вети дека администрацијата на Бајден ќе му пристапи на светот и со понизност и со самодоверба, велејќи дека „треба да сториме многу работа дома за да го подобриме нашиот статус во странство“.

Блинкен наследува длабоко деморализирана и истоштена работна сила во Стејт департментот. Ниту Рекс Тилерсон ниту Помпео не пружаа силен отпор на обидите на администрацијата на Трамп да ја искористи агенцијата, кои беа спречени само со интервенција на Конгресот.

Департментот забележа значителен број заминувања од своите високи и средни редови. Многу дипломати се одлучија да се пензионираат или да ја напуштат дипломатијата со оглед на ограничените изгледи за напредување под администрација за која веруваа дека не ја цени нивната експертиза.

Дипломецот од Универзитетот Харвард и Колумбија и долгогодишно присуство во демократската надворешна политика, Блинкен се нареди покрај бројните поранешни високи функционери за национална безбедност кои повикаа на голема реинвестиција во американската дипломатија и обновување на акцентот на глобалниот ангажман.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.