Епидемиолошката анкета ќе одреди дали сите пратеници ќе одат во самоизолација

102

Епидемиолошката анкета која ја спроведуваат лекарите од Центарот за јавно здравје Скопје ќе одлучи даи сите пратаници во Собранието ќе одат во самоизолација, откако вчера на Инфективната клиника во Скопје бил хоспитализиран пратеникот на ДУИ Исмаил Јахоски со симптоми на ковид-19.

Како што пишува „СДК.МК“  претседателот на Собранието, Талат Џафери, веќе го контактирал д-р Жарко Караџовски, претседател на Комисијата за заразни болести и бил известен дека епидемиолози од Центарот за јавно здравје ќе ги анкетираат пратениците поединечно за контактите со него, по што ќе се одлучи дали сите 120 пратеници ќе одат во самоизолација или поединци.

Пратеникот на ДУИ, Исмаил Јахоски вчера бил хоспитализиран на Инфективната клиника, откако имал покачена температура и симптоми на коронавирус.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.