0 C
Skopje
недела, јануари 17, 2021

Ердоган ја повикува ЕУ на дијалог

473

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја повика Европската унија на дијалог поради зголемените тензии на истокот на Медитеранот.

И покрај тоа, тој денеска продолжи со потрагата по гас.

Мисијата денеска е продолжена до 29 ноември, а истражувањето се спроведува во поморската зона околу која се расправаат Анкара и Атина.

Присуството на турскиот истражувачки брод „Оруч Реис“ во спорната област ги доведе Турција и Грција на работ на војна и предизвика повеќемесечни тензии во односите со ЕУ, кои овој месец ги продолжија санкциите за Анкара за уште една година и планираат да ги заострат.

Казните вклучуваат ограничено издавање визи и замрзнување на средствата на лица поврзани со потрага по гас во Средоземното Море.

„Чекаме ЕУ да ги исполни своите ветувања, да не дискриминира или барем да не стане алатка за создавање непријателство кон нашата земја“, рече Ердоган на конгресот на неговата партија.

Турскиот лидер тврди дека Турција „не ја гледа својата иднина на друго место освен во Европа“ и дека Анкара сака „најблиска соработка со пријателите и сојузниците“.

„Не сметаме дека имаме проблем со која било држава или институција што не може да се реши преку политички, дипломатски начин или дијалог“, рече Ердоган.

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за нови санкции против Турција на почетокот на декември.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.