Ердоган: Можни се нови судења поради планираниот воен удар

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, рекол дека нема да се противи на повтореното судење за стотина воени офицери за планирање на државен удар.

„За нас не е проблем да се повтори судењето доколку има правна основа за тоа. Ние сме подготвени да направиме се’ што е потребно“, рекол Ердоган.

Апелациониот суд во Турција во октомври ја потврди пресудата за повеќерангирани пензионирани и активни офицери на војската бидејќи планирале „соборување“ на Владата на Ердоган.

Војската минатата недела поднела жалба, со образложение дека сите тие случаи се „наместени“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.