Ердоган му понуди на Зеленски посредување за демилитаризирана зона околу централата Запорожје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска телефонски разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски, јави турската државна телевизија ТРТ-Хабер, повикувајќи се на Дирекцијата за комуникации на турското претседателство.

Како што е наведено, двајцата разговарале за последните случувања поврзани со војната во Украина.

Ердоган го изразил своето задоволство што „успешно е завршена размената на затвореници меѓу Русија и Украина, на која се работеше долго време“.

Турскиот претседател му понудил на Зеленски посредување за создавање демилитаризирана зона околу АЕЦ Запорожје.
„Ердоган, кој истакна дека договорот за извоз на украинско жито функционира успешно, посочи дека може да се преземе сличен пристап и во однос на нуклеарната централа Запорожје и дека предлогот за неопходно посредување и помош при формирање демилитаризирана зона околу нуклеарната централа е реален“, велат од Дирекцијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.