Ердоган: Шведска не прави доволно за да влезе во НАТО

Шведска не отиде доволно далеку за да го обезбеди своето место во НАТО и да гарантира ратификација на нејзината кандидатура од страна на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред гласањето во парламентот за ова прашање.

Говорејќи за PBS News во понеделникот, Ердоган потврди дека членството на Шведска во НАТО на крајот ќе биде на дневен ред на Големото турско национално собрание откако ќе се состане во октомври. Меѓутоа, кога беше притиснат дали гласањето ќе се одржи наскоро, турскиот претседател забележа дека „за да се случи тоа, се разбира, Шведска треба да ги исполни своите ветувања“.

Ердоган истакна, во врска со курдските групи кои Анкара ги смета за терористи, дека тие организации „треба веднаш да ги прекинат своите демонстрации на улиците на Стокхолм и треба да престанат со нивните активности бидејќи тоа што навистина се случува ќе биде многу важно за турскиот народ. ”

Турскиот лидер, исто така, призна дека Шведска навидум го изменила своето законодавство за да го реши проблемот, но додаде дека „тоа не е доволно“.

Шведска и нејзиниот нордиски сосед, Финска, аплицираа за влез во НАТО во мај 2022 година, по почетокот на украинскиот конфликт. Сепак, додека Хелсинки стана членка на воениот блок предводен од САД во април, кандидатурата на Стокхолм останува во неизвесност поради неподготвеноста на Унгарија и Турција да ја ратификуваат нејзината апликација.

Додека Будимпешта постојано ја критикуваше Шведска за нејзините критики за состојбата на демократијата во оваа централноевропска земја, Анкара побара од Стокхолм да направи повеќе за да ги сузбие курдските групи. Друга спорна точка за Турција произлезе од постојаното палење на Куранот во нордиската нација.

Во јули, по неколку месеци наназад, Ердоган се согласи да ја префрли кандидатурата за членство на Шведска во турскиот парламент по состанокот со шведскиот премиер Улф Кристерсон и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Во изјавата по самитот, тројцата лидери истакнаа дека Стокхолм ги променил антитерористичките закони, ја проширил антитерористичката соработка против Курдистанската работничка партија (ПКК) и го рестартирал извозот на оружје во Турција. Покрај тоа, двете земји се согласија да создадат „нов билатерален безбедносен договор“. Во исто време, Шведска вети дека ќе претстави „патоказ како основа на нејзината континуирана борба против тероризмот во сите негови форми“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.