Ерменија бара од САД да интервенираат во конфликтот во Нагорно-Карабах

Амбасадорот на Ерменија, Едмон Марукјан, ги повика САД да интервенираат во обновените борби во Нагорно-Карабах, барајќи од Вашингтон да го брани цивилното население во регионот.

„Сега, Азербејџан започна голема агресија и воена операција против мирниот народ на Нагорно-Карабах“, напиша Марукјан на X (порано познат како Твитер).

„Сега е редот на САД кои мерки ќе ги искористат за да се запре агресијата и воениот напад врз заробените и гладни луѓе“.

Дипломатот апелираше до американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон и лидерите на ЕУ, барајќи од нив да го осудат Баку.

Москва реагираше на коментарот на Марукјан со тоа што ги повика страните да го почитуваат договорот за прекин на огнот од 2020 година.

„Не треба да има никакви пресврти“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Треба да има конкретни напори засновани на вистинска и опиплива правна рамка, која дава можност да се постигне мирно решение.

Во вторникот, Баку објави почеток на „контратерористичка“ операција во својот отцепен регион Нагорно-Карабах, кој е претежно населен со етнички Ерменци. Ерменија го обвини Азербејџан за неиспровоцирана агресија.

Нагорно-Карабах прогласи независност од Азербејџан во 1988 година и оттогаш е поддржан од Ереван. Баку ја загуби контролата врз Нагорно-Карабах и околните области во раните 1990-ти, но поврати многу претходно изгубени терени по 44-дневната војна во 2020 година.

Борбите во 2020 година завршија со прекин на огнот со посредство на Москва, кој вклучуваше распоредување на руски мировници во областа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.