Ерофарм Пелистер поразен од Мешков Брест во СЕХА лигата

Еурофарм Пелистер не успеа да ја помине четвртфиналната пресметка во СЕХА лигата, битолскиот колектив е елиминиран од Мешков Брест.

По првиот пораз во Битола, Еурофарм Пелистер отпатува на гостувањето со -4, но и таму битолската екипа загуби со иста разлика.

Еурофарм Пелистер само неколку минути од почетокот на средбата беше во егал со противникот, за потоа домаќините да си ја преземат иницијативата и играта. На крајот конечни 35:31.

Интересен е податокот што сега Мешков Брест кој е патник на завршниот Ф4, би можел да удри на вториот македонски претставник, тимот на Вардар, доколку секако „црвено-црните“ успеат да ја задржат предноста која ја имаат против „плинарите“ од Загреб со +4 од првиот натпревар.

Во редовите на Пелистер најефикасни беа Стипе Мандалиниќ и Обрадовиќ со по пет постигнати голови, кај победникот Валјупов беше најефикасен со 11.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.