Ерол Ризаов дали се однесува како аморфен андроген?

5714

Почитуваниот Ерол Ризаов веднаш мора да престане да се однесува како да е обезличен господин кој нема кристална структура, а сака да има машки особини. Во превод Аморфен Андроген.

Ако некогаш во животот сум прочитал поубава колумна тоа е токму од почитуваниот Ризаов. Во Утрински Весник.Темата е должничката криза на јужниот сосед. Како само прецизно Ризаов ја објаснува нивната финансиска состојба од 19-ти век, па до денес. Да да. 19-ти век. Оваа прекрасна колумна мора да е во четивата по новинарство и патриотизам. Ама со еден услов ако сме нормална држава.

Меѓутоа Ризаов има проблем со лекцијата демократија и други политички партии освен СДСМ. За него очигледно лекцијата по демократија му застанала некаде во периодот 1992-1998 кога во НИП Нова Македонија, Лукашенко им носеше вода на нему и Панде Колемишевски.

Замислете Ризаов повикува дека СДСМ и ДУИ имале историска обврска и шанса да ја спасат државата, зошто сме имале амбиент рамен на граѓанска војна и сега било време за мир.

До кога бе Ризаов со истите приказни? Ако треба зуби и промаја народов нека јаде, ама мир да има? Да не треба да се возбудиме како дете на Цреша и од колумната кога Ризаов им вели на ДУИ, морале да внимаваат на кадрите?

Да објаснам што знаеше Ерол Ризаов. Дека коалицијата е договорена однапред и се’ беше театар. Заев мора да даде 40 % од клучните министерства и 45 % од клучните директорски места на ДУИ, што се посилни од министерствата.

Впрочем сега Зоран Заев ќе мора да прифати дека без ДУИ кои сакаше неминовно да ги апси неможе да провери данок на фирми, нема рушење згради, нема кривични пријави, специјалците ќе чуваат куќарки, итн. Тек сега ќе научи како е да правиш политичко фелацио во пракса.

Плус Заев мора да се однесува и како матурант на прва женска рака према Албанците во неговата коалиција и партија.

Затоа на почитуваниот Ризаов ќе му докажам дека впрочем он имал голема желба да биде Сидни Полак во легендарниот последен филм на Стенли Кјубрик со наслов: „Очи широко затворени“.

За разлика од Ризаов, јас Виктор Грозданов не дозволувам никој да ми навредува интелегенција, посебно не СДСМ и посебно не за било каков пензиски финансиски паушал.

Еве како кадрите на Ризаов од СДСМ си играат со народот:

  • 28 милиони евра пред избори за платежни картици кои важат до 2025 година, ама може да се користат до 15 август 2020. Подигнувањето на 15 август е невозможно зошто филијалите на банките не работат во сабота иако сите маркети работат и во недела.
  • Ваучери од 6.000 денари за туризам пред избори, ама Венко Филипче вели: не ги заменувајте лежалките со болнички кревети. Иако според истиот министер вирусот е под контрола само што кај нас има 568, а во Хрватска 171 починати.
  • Децата да одат во градинка, ама предност имаат тие на кои двајцата родители им биле вработени. По, можност во администрација за да дремат дома. Ако си молер за да вадиш насушен леб твоето дете е неподобно.
  • Павле Богоевски го нарече Димче Апасиев фашист поради фактот дека Левица не даде поддршка за владата на неговата СДСМ. Истиот несакаше да даде влакно од косата за да утврдиме дали е на хероин или кокаин, се извинувам на лек од марихуана.
  • Врвниот дострел на Антикорупциска комисија е докажале дека братот на Фатмир Бесими бил пратеник и имал конфликт при гласање. Наместо клоци во задникот на претседателката за во заборав, она беше наградена со медиумска помпа.
  • Наместо Нина Ангеловска да добие 6 месеци притвор, антикорупциска ја пушти на семинар за морал и етика.

Затоа еве на истата госпожа од Антикорупциска, а богами и на Вилма Русковска и нормално Ерол Ризаов да ви дадеме малку документи од многуте што ги поседуваме и кои достигаат до врвот на СДСМ. Односно како се прави на македонски начин „Здружен Злосторнички Финансиски Чин“.

А, и воедно да ја докажам теоријата на Ивор Мицковски дека Гниди се луѓе кои се под некого да се лигават, кога мислат дека се над – да се изживуваат и нормално ако некој успешен доживеал неуспех да се сладат.

Случајот “ Меѓународен Сојуз”:

  • Вилма Русковска има проблем со политиката. Сака да се умилкува, а не ги разбира комбинаториките и сплетките.
  • Споменатата Мила Царовска како Министер за Труд и Социјала од страна на Боки 13 дека наводно ја дава препораката на личноста за земање пари од Сиљан Мицевски во вредност од 750.000 Евра е ЛАГА, со цел да се дефокусира јавноста и опозицијата од клучната личност, а не е Зоран Заев. Мила Царовска не милува естетски зафати на гради и Бемки и не купува генералски куќи.
  • Зоран Заев имал сознанија, но не учествувал баш целосно. Клучна грешка  разговорот со Боки 13 на самиот почеток на април веднаш не ги користи инструментите за апсење на истиот, туку ја спасува својата партија и клучната личност ја претставува како Икона.
  • Го објавувам списокот од членови на Собранието на Меѓународен Сојуз од 04.11.2017 година. Две личности ги прикривам за да јас лично не дозволам медиумски линч од ликови како реден број 22. Едната личност е сериозен интелектуалец, другата е од СДСМ.

Објавувам дел од договор за парцела за изградба на Европски комплекс и мобилен сервис и Општина Карпош.

Само да напоменам Меѓународен Сојуз нема никакви можности да ја додели парцелата државно градежно неизградено земјиште со бр.131/1 и 7082/1 за КО Карпош. Ардијан Амзовски свесно потпишува договор на основ на договор со Градоначалникот на Карпош преку меморандум за соработка и наоѓаат наивна личност. Двајцата во нормална држава досега ќе имаа правосилни пресуди за перење на пари од 7-10 години. За финансирањето на изборна кампања дополнително.

Објавувам документи меморандуми за соработка за Општина Битола и Министерство за транспорт и Врски врзано со Сиљан Мицевски.

Колку е жална Македонија со власт како СДСМ е случајот во Битола. Намерно не објавувам се’ за да ме тужат за душевна болка за да им ја извадам душата со аргументи.

Министерот за транспорт и врски потпишува документ за соработка со Боки 13 на 25.12.2017 во исто време кога Сиљан Мицевски му дава допис на Меѓународен сојуз да започне со процедурата за измени и дополнување на Детален Урбанистички во касарната во Битола и тоа со знаење на Наташа Петровска Градоначалник и оверен потпис. Во исто време Драган Миновски и Васко Ковачевски ја извршуваат наредбата за бркање од РЕК Битола на фирмата „Трансмет“. „Трансмет“ во тоа време работи за 6 милиони евра годишно, ама домаќините од СДСМ го бркаат „Трансмет“ и потпишуваат нов договор за 12 мил евра со Сиљан Мицевски за истата работа. И така тој префрла 750.000 евра кај Боки 13. За сета оваа операција каде кумува клучната личност сите инволвирани и споменати мора да лежат помеѓу 7-10 години затвор.

Ете сега нашиот новинарски гуру Ерол Ризаов има можност како да ги брани овие личности и најстрого му советувам да не ги вика лепотани клептомански.

Туку сега малку за новинарството. Вакво ни самиот Ерол Ризаов неможе да препознае.

Па, дали го видовте оној текст кај Саше Политико за Радмила Шеќеринска дека била Икона на СДСМ. Јас го прочитав 10 пати. Чекав само да видам од кај ќе се појави Дорчо за да му го бапне…, копитото во глава на Саше.

Патем Саше многу паметен. Многу вреѓал одредени сестри од ВМРО, а богами и од други фирми. И замисли еден нивни брат 365 дена по ред му ги броел рекламите на неговиот сајт.

Вкупно 57. Неделно е 50 евра. Вкупно има 52 недели. Значи вкупно влезени 148,200.00 евра кај бате Саше. Е, сега има една работа што не му ја објасниле. Ако не платил ДДВ на овие пари или не го истакнал по фактури, тоа се вика затајување на данок.

За бате Саше да му објасни братот, демократијата вика мора да платиш данок, а УЈП мора да постапи по анонимна пријава.

Но, сепак Ерол Ризаов мора да признае дека дното на новинарството се раководствата на ЗНМ, МАН, ССНМР, Цивил Медиа и останата неписмена багра.

Случајот со Канал 5 и шпекулацијата за Владата е топ пример. Многу се речити за лажни вести посебно кога е во прашање на пример Александар Митовски – Мечка. Ако он нешто направеше како Канал 5, досега ќе го избричеа на суво, ќе го ослабеа 30 кила (што и не така за него лошо) и ќе му наметнеа дека он со посебни техники ја лаже јавноста во Македонија дека спонзор на Лига на Шампиони е Газпром и дека е руски шпиун.

Затоа лепотаниве новинарски здружени фраери треба да го прифатат фактот дека кога премолчеа за Канал 5 и одиграа политички им се случи следново:

Иван Мирчевски качен на кров и ги „измоча од ќерамиди“ и тоа не да шара, туку овие да стојат во ред за еден по еден да бидат навлажнети и да викаат „Фала Мајсторе“.

Затоа на Ерол Ризаов заедно со сите здруженија зошто молчат како СДСМ си игра мајтап со медиумите, а се однесуваат како едноклеточни системи може слободно да им ја посветам следнава навијачка песна од Србија. И таа иде вака, со текст и видео:

Зашто ќутите

Пичке Циганске

Да живее Македонија!

Автор: Виктор Грозданов

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.