Ештон: ЕУ е силно загрижена од изјавите на украинските власти, но е подготвена да помогне

60

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, пред состанокот на Советот на ЕУ на ниво министри за надворешни работи, изјавила дека Унијата е силно загрижена од некои изјави на повисокото раководство на Украина, но е подготвен да и помогне на земјата, а исто така да придонесе за обезбедување на помош од меѓународните финансиски институции, пренесоа „УНИАН“.

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и премиерот Микола Азаров, кон крајот на минатата недела, критикуваа некои положби во Спогодбата за асоцијација со ЕУ, посочувајќи дека тие се бескорисни за Украина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.