ЕСПН ги прогласи најдобрите во фудбалот за 2018, Меси на врвот

50

Лионел Меси беше прогласен за најдобар напаѓач во 2018 година од страна на американскиот спортски медиум ЕСПН. Каналот направи ранг листа од 100 врвни играчи и тренери.

На листата, после аргентинскиот играч, се позициите ги зазедоа Кристијано Роналдо, Килијан Мбепе, Еден Азар и Антоан Гризман.

За најдобар голман е прогласен Дејвид де Хеа, а зад него следуваат Јан Облак, Тибор Куртоа и Марк Андре дер Штеген.

Иделниот одбранбен ред би го сочинувале Дани Карвахал, Серхио Рамос и Марсело.

Лука Модриќ е прогласен за најдобар плејмејкер, а Кевин де Бруин за најдобар офанзивен играч од средниот ред.

Садио Мане е избран за најдобар крилен играч, Лионел Меси – за напаѓач, и Хари Кеин за централен напаѓач.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.