Естонија забрани влез на Руси кои поседуваат имот во таа држава

Сопственоста на недвижен имот во Естонија не им дава на руските граѓани изземање од ограничувањата за патување, заклучија пратениците на оваа балтичка земја.

Во вторникот, Уставната комисија на естонскиот парламент ја отфрли колективната молба на повеќе од 1.100 луѓе, кои рекоа дека не можат да се грижат за нивните имоти во земјата бидејќи владата им забранува влез.

Естонија минатата година воведе забрана за руски државјани да влегуваат преку заедничката граница на земјите, дури и ако имаат валидни шенген визи, со исклучоци за оние кои имаат дозволи за престој на ЕУ или членови на семејството во Естонија. Другите земји од ЕУ кои се граничат со Русија воведоа слични ограничувања.

Талин тврди дека забраната, која стапи на сила минатиот септември, е неопходна за да ја одбрани својата национална безбедност во време на вооружениот конфликт во Украина. Критичарите, вклучително и некои во Естонија, тврдат дека ограничувањата се дискриминаторски и спротивни на вредностите на ЕУ.

Руските граѓани кои поседуваат домови во Естоја, но немаат дозволи за престој, побараа посебно ослободување. Тие рекоа дека без лични посети им било тешко да ги платат сметките и да се грижат за нивните имоти.

Петицијата беше отфрлена од пратениците, а претседателот на комисијата Игор Таро изјави дека проблемот не е уставна работа, бидејќи основниот закон на земјата не го пропишува правото на руските државјани да поседуваат недвижен имот на естонска територија. Меѓутоа, ако зголемениот долг и дотраените згради „почнат да им предизвикуваат проблеми на жителите на Естонија, треба да разгледаме опции за решавање на тоа“, рече тој.

Комисијата тврдеше дека Русија е виновна што нејзините граѓани не можеле да влезат во земјата и ги повика луѓето кои стојат зад петицијата да ги упатат своите поплаки до Москва.

„Внатрешниот притисок врз рускиот режим, кој ја започна оваа војна во Украина, треба да се зголеми“, образложија пратениците во нивниот официјален одговор.

Додека естонската влада се обидуваше да го ограничи протокот на руски државјани минатата година, министерот за надворешни работи Урмас Реинсалу тврдеше дека политиката е морално оправдана и ќе ги поттикне Русите да се спротивстават на нивната влада. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова тогаш истакна дека највисокиот естонски дипломат отворено заговара насилство.

Москва ја опиша кампањата за ограничување на нејзините државјани да влезат во ЕУ, промовирана од неколку членки на блокот, вклучително и Естонија, како „отворено шовинистичка“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.