Етна повторно се разбуди: Откажани сите летови на Сицилија

69

Ерупцијата на вулканот Етна предизвика затворање на аеродромите и во Катанија, која се наоѓа во непосредна близина, поради облаци пепел кои се издигнале високо во небото.

Дваесет и два лета предвидени за заминување од Катанија вчера биле откажани, а 26 летови биле насочени кон другите дестинации. Аеродромот Комисо, сместена во истото подрачје, исто така, биле затворени поради ерупцијата на Етна.

Фирмата Сач, која управува со аеродромите, објаснила дека „насоката и интензитетот на ветрот“ покажуваат дека пепелот претставува опасност за летовите и поради тоа бил затворен воздушниот простор.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.