ЕУ ќе додели дополнителни 25 милиони евра хуманитарна помош за населението во Појасот Газа

Шефот на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен изјави дека Европската унија ќе додели дополнителни 25 милиони евра хуманитарна помош за населението во Појасот Газа.

„Денес можам да објавам уште едно зголемување од 25 милиони евра на 100 милиони“, рече европскиот функционер.

Бројот на загинатите во Појасот Газа како резултат на бомбардирањето на израелските одбранбени сили надмина 10 илјади луѓе.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.