ЕУ го блокира заемот за Украина

Европската комисија го блокираше заемот за Украина, повикувајќи се на загриженост поради способноста на земјата да го отплати, објави Блумберг во четвртокот.

Заемот од 1,5 милијарди евра (1,52 милијарди долари) му беше понуден на Киев од страна на Европската инвестициска банка (ЕИБ), за да и помогне на земјата да ја одржи својата економија. Сепак, буџетската единица на Европската комисија го блокираше овој потег поради „загриженост“ за „финансиската сигурност“ на Украина“, Блумберг цитираше неименувани официјални лица.

Комисијата сака одредби во висина од 70 отсто од вкупното финансирање наместо вообичаените 9 отсто за операции надвор од ЕУ, објаснува Блумберг, во случај Украина да не го плати долгот.

Украинската влада изјави претходно овој месец дека очекува повоената реконструкција на земјата да чини 750 милијарди долари. Сепак, според проценките на ЕИБ, на Киев можеби ќе му требаат дури 1 трилион американски долари надворешна помош.

Во мај, водечките западни економии од Групата седум (Г7) ветија речиси 20 милијарди долари помош за Украина, но германскиот министер за финансии подоцна отфрли какво било заедничко задолжување од ЕУ за да помогне во покривањето на трошоците.

Според Блумберг, ЕУ се мачи да договори дури и краткорочно финансирање за да му овозможи на Киев да ги плати своите тековни трошоци. Минатонеделниот предлог од 1 милијарда евра (1 милијарда долари) заглави бидејќи Германија блокираше поголем пакет од скоро 9 милијарди евра (9,1 милијарди долари).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.