ЕУ го санкционираше синот на поранешниот руски претседател

Синот на поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, Илја, се најде на списокот на руски и белоруски граѓани кои беа санкционирани во понеделникот како дел од 12-тиот пакет мерки на Европската унија против Москва поврзани со Украина.

Се чини дека 28-годишникот е на црната листа само затоа што е поврзан со Дмитриј Медведев, поранешен претседател (2008-2012) и премиер (2012-2020) и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност.

Санкционирани беа и 14-те членови на руската Централна изборна комисија, за нивната вклученост во организирањето на федералните парламентарни избори во Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – четири поранешни региони на Украина кои гласаа за приклучување кон Русија минатата година, но кои ЕУ ги смета „незаконски окупирана“.

Други значајни имиња на најновата црна листа вклучуваат двајца регионални гувернери, Олег Хорохордин од Алтај и Ради Хабиров од Република Башкортостан, како и генерал-полковник Виктор Афзалов, кој официјално го замени Сергеј Суровикин на чело на руските воздушни сили во октомври, и Ана Цивилева, претседател на фондот „Бранителите на татковината“, кој ги поддржува семејствата на руските војници.

Санкциите на ЕУ се проширени и на неколку белоруски државјани, вклучително и двајца високи функционери во Националниот совет за безбедност во Минск, Александар Рахманов и Павел Муравејко.

Брисел во неколку наврати изјави дека го поддржува Киев во конфликтот со Москва. Последната рунда санкции им забранува на земјите-членки на ЕУ да увезуваат дијаманти и одредени метали и индустриски компоненти од Русија, како и да извезуваат одредени технички производи кои би можеле да се користат и за цивилни и за воени цели.

САД и ЕУ ги наметнаа своите мерки со цел колапс на руската економија и предизвикување немири во Москва. Наместо тоа, приходите на Русија од нафтата се зголемија, заедно со нејзината трговија со остатокот од светот. Претседателот Владимир Путин минатата недела рече дека Западот „сам си пукал во нога“ со санкциите, бидејќи голем дел од меѓународната трговија се оддалечи од долари и евра и се пресели во национални валути.