ЕУ мора да ја намали потрошувачката на гас, апелира фон дер Лајен

Европските земји кои не зависат од рускиот гас мора да покажат солидарност со оние кои се принудени да вложат напори за штедење поради претстојните намалувања на снабдувањето, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

– Дури и земјите-членки кои ретко купуваат руски гас не можат да ги избегнат ефектите од потенцијалниот прекин на снабдувањето на нашиот внатрешен пазар – рече Фон дер Лајен за ДПА пред специјалниот состанок на министрите за енергија на Унијата закажан за вторник.

Таа додаде дека економиите на ЕУ се тесно испреплетени, нагласувајќи дека гасната криза во некоја форма ќе влијае на секоја земја-членка.

– Затоа е важно сите земји-членки да ја зауздаат ​​побарувачката, да складираат повеќе и да споделуваат со оние членки кои се повеќе погодени – рече Фон дер Лајен.

Нејзината изјава уследи по критиките од Шпанија и Португалија за предложениот план за намалување на потрошувачката на гас предложен од ЕК.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.