ЕУ не исклучува нов бран мигранти од Либија

13

Во Либија се наоѓаат околу 500 илјади мигранти од Африка и ако ситуацијата во таа држава се влоши не е исклучено кон Европа да почне нов миграциски бран, изјави на прес-конференција шефот за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел.

Изјавата доаѓа откако Борел кон крајот на јануари најави планови ЕУ да се вклучи во надгледувањето на мировниот процес во Либија. Тој, по состанокот на министрите за надворешни работи рече дека ЕУ ќе ја пренасочи својата поморска мисија во Медитеранот, поконкретно за Операција Софија, за да го следи и контролира спроведување на ембаргото за оружје наООН против Либија.

За време на својата следна средба, закажана за 17 февруари, Советот за надворешни работи на ЕУ се очекува да разгледа опции за мониторирање на прекинот на огнот во Либија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.