ЕУ нема решение како да ја поправи штетата од забраната за руската нафта

69

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека ЕУ не успеала да најде начин да ја ублажи штетата од предложената забрана за испораки на нафта од Русија како дел од санкциите поради нејзината воена кампања во Украина.

„Брисел нема предлог за решение кое би можело да се справи со влијанијата слични на атомска бомба на ова потенцијално нафтено ембарго против Русија врз економијата на Унгарија“, рече Сијарто во средата.

Минатата недела, Европската комисија предложи да се укине увозот на нафта од Москва до крајот на годината. Будимпешта ја отфрли идејата поради големата зависност од руската енергија.

Сијарто во понеделникот пред унгарскиот парламент изјави дека предложените санкции се „проблематични за земјата“. Унгарските власти постојано предупредуваа дека ќе го искористат своето право на вето за да го блокираат ембаргото за нафта.

Унгарија добива 65% од нафтата преку нафтоводот Дружба (Пријателство) од Русија. Сијарто рече дека Унгарија ќе ја поддржи забраната за поморски пратки, но не и за испораките преку гасоводи, според Ројтерс.

Магазинот Politico во вторникот објави дека Брисел размислува за примена на механизми за финансиска компензација во рамките на шемата REPowerEU, која е дизајнирана да ја ублажи штетата од постепеното исфрлање на руската енергија.

Европската комисија, наводно, се согласила да им дозволи на Унгарија и Словачка до крајот на 2024 година, а на Чешка до крајот на јуни истата година, постепено да ја исфрлат руската нафта.

Западот воведе опсежни санкции кон Русија, забрана за увоз на јаглен и замрзнување на руските средства, меѓу другите мерки. Москва одговори со барање од земјите-членки на ЕУ да се префрлат на плаќање за природен гас во рубли.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.